Opublikowano

Grzałka elektryczna do grzejnika i bojlera

W naszej ofercie występuje kilkadziesiąt modeli grzałek elektrycznych o mocy od 300W do 12000W. Grzałki te możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy: grzałki do grzejników (łazienkowych) oraz grzałki do  bojlerów (podgrzewacz/zasobników) ciepłej wody użytkowej.

Grzałki do grzejników stosowane są jako uzupełnienie instalacji wodnej w celu uzyskania dodatkowej funkcjonalności jaką jest dogrzanie pomieszczenia (łazienki) lub uzyskanie suszarki ręcznikowej. W praktyce grzałki stosuje się prawie wyłącznie do grzejników drabinkowych łazienkowych. W przypadku popularnych grzejników pokojowych w wersji płytowej grzałki nie można zastosować. Wynika to z konstrukcji grzejnika płytowego, która nie pozwala na wsunięcie grzałki.

 

Przy zakupie grzałki do grzejnika łazienkowego należy zwrócić uwagę na trzy sprawy:

  • możliwość użycia grzałki – nie do każdego grzejnika łazienkowego można zamontować grzałkę, szczególnie gdy grzejnik ma podłączenie środkowe w rozstawie 50mm i konstrukcje ramową.
  • moc grzałki – nie powinna przekraczać 3/4 katalogowej mocy grzewczej grzejnika. Generalnie chodzi o to, by ciepło produkowane przez grzałkę łatwo było przekazywane do wody (lub glikolu). Jeżeli moc grzałki będzie za duża w stosunku do objętości płynu w grzejniku, może pojawić się słyszalny szum podobny do tego, jaki występuje w czajniku elektrycznym. Typowe moce grzałek wynoszą od 300 do 900W
  • długość grzałki – jest związana z jej mocą. Czym moc większa tym element grzewczy jest dłuższy. Przed zakupem warto sprawdzić, czy grzałka zmieści się fizycznie w grzejniku (wysokość grzejnika łazienkowego)

Grzałki do grzejników, posiadają przyłącze gwintowane 1/2 cala. Termostat pozwala na regulację temperatury grzejnika – ważne nie jest to termostat temperatury pomieszczenia, chyba że jest to napisane. Przewód zasilający najczęściej zakończony jest wtyczką do gniazda 230V.

Grzałki do bojlerów elektrycznych (zasobników, podgrzewaczy wody) mają moc od 2000W do 12000W (12kW).

Przy zakupie grzałki do bojlera należy mieć na uwadze:

  • długość grzałki – aby zmieściła się we wnętrzu zasobnika i nie dotykała np. wężownicy lub obudowy
  • mocowanie – najczęście stosuje się mocowanie gwintowane 5/8 (1 i 1/4 cala) oraz 6/8 (1 i 1/2 cala) lub rzadziej kołnierzowe fi 120 i 180mm/
  • moc grzałki – czym większa moc tym szybciej nagrzeje zasobnik, ale trzeba tutaj mieć na uwadze możliwości naszej instalacji elektrycznej (przewody, zabezpieczenia, moc innych odbiorników) oraz fakt, że grzałki dużej mocy są zawsze bardziej podatne na awarie (bardzo duża moc na małej powierzchni)
  • napięcie zasilania – dla mocy do 3000W są to najczęściej urządzenia zasilane kable z wtyczką do gniazda 230V. Od 3000W w górę stosuje się grzałki zasilane trójfazowe (400V), wyposażone jedynie w przewód zasilający i najlepiej skorzystać z pomocy elektryka przy ich podłączeniu do instalacji.
  • materiał zasobnika: np. zasobniki ze stali nierdzewnej wymagają droższych grzałek wykonanych także ze stali nierdzewnej. W przypadku użycia popularnej grzałki miedzianej w zasobniku nierdzewny, korozja elektrolityczna doprowadzi do zniszczenia grzałki nawet w kilka miesięcy

Aktualna oferta: grzałki elektryczne.