Opublikowano

Rury pex do ogrzewania podłogowego

W tym poradniku prezentujemy cechy rur pex, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie oraz karty katalogowe producentów służące do oceny i porównania produktów.

PEX czy ALUPEX

Budowa rury pex ma wpływ na zakres jej stosowania. Aktualnie produkowane rury wielowarstwowe bez wkładki aluminiowej polecane są do ogrzewania podłogowego oraz do zasilania grzejników, o ile temperatura wody nie przekracza 70 st. Jeżeli temperatury wody są wyższe lub rurę chcemy zastosować do instalacji wody użytkowej zimnej i ciepłej należy wybrać rurę uniwersalną (najczęściej z wkładką aluminiową). Rury pex o większych średnicach potrzebnych do poprowadzenia magistrali najczęściej oferowane są jako rury z wkładką aluminiową.

CIŚNIENIE W INSTALACJI

W domowych instalacjach grzewczych panuje typowo ciśnienie do 2 barów i każda rura pex poradzi sobie w takich warunkach. Większe ciśnienia panują w instalacjach przemysłowych i specjalnych.

PROMIEŃ GIĘCIA

Najczęściej promień minimalnego gięcia rury pex to 5-ktrotność jej średnicy, jednak są od tego odstępstwa i czasami może być potrzebna rura o mniejszym promieniu gięcia.

CERTYFIKATY

W zależności od zastosowania i oczekiwań inwestora, rura pex posiadać stosowane certyfikaty. Na polskim rynku instalacyjnym najczęściej wymagany jest atest PZH dla rur instalacjach wody użytkowej zimnej i ciepłej.

GWARANCJA

Najczęściej producenci udzielają gwarancjo na rurę pex na okres 10 lat. Najlepsi producenci oferują możliwość rozszerzenia gwarancji na dłuży okres, a nawet pokrywają koszty wymiany rur i doprowadzenia budynku do stanu sprzed awarii. W takim przypadku stawiane są dodatkowe wymagania takie jak np.:

  • osprzęt montażowy tego samego producenta
  • projekt instalacji
  • dokumentacja fotograficzna
  • protoków próby szczelności

Jeżeli mamy oczekiwania co do rozszerzonej gwarancji lub polisy należy zapoznać się z wymaganiami producenta danej rury pex.

Poniżej zestawienie kart katalogowych rur pex z naszej oferty: