W wodnych systemach C.O. najczęściej elementem grzewczym jest grzejnik. Dzięki budowie płytowej i konwekcji ciepła może on skutecznie ogrzać nawet dużą przestrzeń. Jest kluczowy warunek. Przestrzeń te nie może być zbyt wysoka.
W przypadku magazynu, hali przemysłowej czy warsztatu gdzie typowe wysokości przekraczają 4m.
W takiej sytuacji warto zastosować wodne nagrzewnice powietrza ponieważ mają w stosunku do grzejników w wysokim pomieszczeniu następującą przewagę
- mocowanie w górnej części pomieszczenia i wymuszenie przepływu powietrza w dół zapobiega gromadzeniu się ciepłego powietrza przy suficie.
- szybsze nagrzewanie pomieszczenia,
- strumień ciepłego powietrza można skierować w wybrane miejsce,
- niższe koszty ogrzewania, zakupu i montażu instalacji.
Powyższe efekty są łatwe do uzyskania pod warunkiem że nagrzewnica zostanie właściwie dobrana.
Więcej na ten temat znajdziesz w przewodniku jaką nagrzewnicę powietrza kupić.
Nagrzewnica wodna będzie działać nawet w przypadku zastosowania gazowego kotła kondensacyjnego ale w takim przypadku jej wydajność będzie niewielka i wyniesie 15-40% mocy maksymalnej. To bardzo mało. Lepiej zastosować kocioł zwykły który potrafi zapewnić temperaturę wysoką, rzędu 70-90 stopni Celsjusza. Wydajność pompy obiegowej będzie zależała od ilości i mocy nagrzewnic. Na przykład, jedna nagrzewnica przy mocy efektywnej rzędu 700W musi otrzymać 350-450 litrów wody na godzinę przy temperaturze zasilania 70 stopni Celsjusza.