Opublikowano

Grzejnik elektryczny F127 dla PV

Wiele osób zastanawia się jak zagospodarować nadwyżkę z fotowoltaiki a tym samym zmniejszyć rachunki za gaz, węgiel lub pelet.

Najczęściej pierwszą myślą jest  zastosowanie pieca elektrycznego i podłączenie go do instalacji grzewczej. W takiej sytuacji trzeba mieć na uwadze możliwości przyłącze elektrycznego z uwagi na moce kotła elektrycznego oraz to czy instalacja jest otwarta, czy też pracuje pod ciśnieniem. Dochodzi także kwestia znalezienia odpowiedniego instalatora, który zaproponuje sensowne połączenie obecnej instalacji z kotłem elektrycznym. Tego typu modernizacja kotłowni to koszt rzędu 5 – 6 tys. zł i jest możliwa, o ile w kotłowni mamy przyłącze elektryczne dużej mocy. Tego typu inwestycja będzie opłacalna, o ile mamy sporą nadprodukcję z fotowoltaiki rzędu kilku tysięcy kWh w skali roku.

Jeżeli nadwyżka to 1000-2000 kWh energii najlepiej pomyśleć o grzejnikach elektrycznych lub podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej.

Warto mieć na uwadze sposób kontroli zużycia energii elektrycznej. W przypadku grzejników elektrycznych F127 w menu sterownika jest funkcja pokazująca zużytą ilość energii w kWh. Zaletą jest także prostota montażu i podłączenia do zasilania. Przy mocy oferowanych urządzeń od 500 do 2000W, tego typu rozwiązanie sprawdzi się w większości pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych.

Przydatne linki: